Barınaklar veya Hayvan Evleri

0
30

Merhaba.

Barınaklar ya da hayvan bakım evleri, kayıp olmuş ya da sahipleri tarafından sokağa atılmış/bırakılmış ya da daha kibar tabirle dışlanmış hayvanlara sığınacak, bakımlarının yapılacağı, sağlık ve beslenme ihtiyaçlarının sağlanacağı geçici ikametgahlardır.

Hayvan severler veya hayvan hakları savunucusu derneklerin yanı sıra belediyelerin de kurdukları barınaklar vardır.
Amaçları genel olarak yeni bir yuva buluncaya kadar onlara bakmaktır. Köpek ve kediler çoğunlukta bulunmaktadır.
Barınaklarda hayvanların tutulduğu kafesler, kimi hayvan severe göre “hücre”ler bulunmaktadır.Özellikle çoğu belediye barınakları ilgisizlik ve ödenek eksiliği sebebiyle kötü durumdadır. Büyük şehirlerde, sokaklarda yaşayan hayvanların tamamını barınaklara kalıcı olarak almak ne kadar mümkün olabilir? Bu tartışılır.

Tartışma götürmeyecek olanlar ise;

1) Barınağa alınan hayvanların bulundukları şartlardır. Kötü beslenmeleri ve yetersiz bakımları, kısırlaştırılmamaları, sahiplendirilmeleri için uğraşılmaması..vs

2) Hasta, engelli kısaca sürekli bakıma muhtaç olan hayvanların sokaklara tekrar bırakılmasının yanlış oluşu ve aynı durumda olanların sokaklardan tedavi ve sürekli bakım için alınmayışı.

Barınakların daha iyi şartlarda hizmet vermesi konusunda sanırım herkes hemfikirdir. Öncelikle bu hizmeti sunan yetkililerin duyarlı davranması ve ciddiye alması gerekir. Sonrasında ise insanlarda farkındalık yaratacak afişler,kamu spotu gibi bilgilendirmeler aracılığıyla bağış toplanmalıdır. Ayrıca bu bağışların nereye harcandığı kalemler açılacak (ya da var olan) internet sayfası aracılığıyla bilgi verilmelidir. Bu durumda belediyelere ya da hizmet veren özel kuruluşlara olan güven arttıracaktır.
Veteriner Hekimliği okuyan öğrencilerin varsa illerindeki/ilçelerindeki barınaklarda staj uygulaması yapmalı, kısa bir kısa süre olsa da zorunlu tutulmalıdır. Böyle bir uygulamada elbette ki gönüllük esas olmalı;ama stajer öğrencilerin de meslek yaşamlarına katkısı da düşünülmelidir.

Barınaklara yardımda bulunması için üretici veya distrübütör firmaların desteği alınabilir. Bu destekleri, hayvanlar için yeni konaklama alanlarının yapılması, mevcut yerlerin tamir edilmesi veya mama ihtiyaçlarının bir kısmının karşılanması şeklinde olabilir. Karşılığında ise bu yardımları, barınağın internet sitesinde, “Sponsorlar” başlığı altında yayınlanabilir. Bu durumda da markalar ücretsiz reklam yapmış olacaklardır.

Makalemi hayvan barınaklarına ait fotoğraflarla tamamlamak istiyorum.

İyi günler dilerim.

 

Kedi Bar?naklar?

 

 

Yorum Bırak (Leave a reply)

Lütfen yorumunuzu bırakın! (Please enter your comment! )
Lütfen adınızı buraya girin (Please enter your name here)