Bisiklette Kask Takmanın Önemi

 

Kask deyince akıllara öncelikle motosiklet gelir. Bisiklet genellikle ikinci sıradadır. Bu görüş çoğunlukla bisiklet kullanmayan insanlar için söylenebilir. Oysa kask kullanımı bisiklet sürücüleri için de çok önemli bir konu. Bir bisiklete ne kadar para harcandığına bakılmaksızın, kaskın, mümkün olduğunca kalitelisi satın alınmalı. İnternette kask seçimi konusunda fazla paylaşımlar olduğu için buna değinmeyeceğim. 

Dün (14.04.2022) iş çıkışı (Merkez/Manisa) bisikletim ile şehir turu yapmaya karar verdim.. Caddenin birinde, yol ortasında toplanan insanları görünce kaza olduğunu anladım. Kazaya karışanlardan biri bisikletiyle, orta yaş üstü bir amcaydı. Yerde yatıyordu, başı kanamaktaydı. Bacağındaki platin çıkmıştı. Kötü durumdaydı. Tesadüfen ilk yardımı yapan, aracıyla yoldan geçen bir doktordu. Ambulans aranmıştı. Kısa süre sonra geldi. Kazazedeyi aldı.

Kaza nasıl oldu? Hatalı kimdi? gibi soruları sormak için yazmadım yukarıdakileri. Kaskın önemine dikkat çekmek istedim. Aşağıya eklediğim fotoğrafta bisikletin durumunu göreceksiniz.
“Eğer” ile başlayan cümle kurmamak maalesef elde değil. Kask kullanmanın elzem olduğunu hatırlattı bana. Çünkü benim de kaskım takılı değildi, hava güneşli olduğu için sadece şapkam vardı. Şahit olduğum aşağıdaki görüntüden sonra kasksız kullanmayacağıma eminim.

Şu sözün doğruluğunu hatırladım: “Kask hayat kurtarır.”

serdar kaya
Manisa’da bisiklet kazası
Manisa’da bisiklet kazası
Önceki İçerikGençlerle Başbaşa #1 | Ali Fuad Başgil
Sonraki İçerikResmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik

2 YORUMLAR

  1. Geçmiş olsun.yazın kask takmak sıcaktan dolayı zor gelsede böyle olayları görünce korkup takıyoruz.eşimde ben de hassasız bu konuda.kafaya alınan bir darbenin nelere sebep olacağı tahmin edilebilir

Yanıtla:

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız