Good Will Hunting (Can Dostum) | Film

 

Amerika Birleşik Devletlerinin, Massachusetts Teknoloji Enstitüsün’ de (MIT) hademe olarak çalışan 20’li yaşlarında bir genç, Will Hunting.

 

Her sabah onu almaya giden üç arkadaşı. Joey, Morgan ve Chuck.

Aynı üniversitede ders veren ve Fields Matematik Ödülünü almak için çabalayan bir Profesör, Gerald Lambeau.(Robin Williams _üstteki afişte sağda_)

On sekiz yıllık eşini kaybeden bir psikolog, Sean.

MIT’ deki öğrencilerin hatta Fields Matematik Ödülü alan hocaların bile ancak iki yılda çözebildiği bir soruyu, yüksek öğretim almamış, manevi açıdan yalnızlık çeken, kavgalara karışan bir hademenin çözmesi mümkün mü ?Olabilir mi böyle bir şey? Filmde bunun mümkün olduğunu görüyoruz.

Bunun sebepleri var. Maddeler halinde sıralarsak;

  • Üstün zeka: Bireyin normal insanların üstünde bir zekaya sahip olması gerekir. Filmin bir bölümünde Will’ in psikolog ile ilk görüşmesinden önce kitap okuma sahnesinden anlayabiliriz.

Kitabı fotoğraf çeker gibi okuyor. Bu da Will Hunting’ in fotoğrafik hafızaya sahip olduğunu görmekteyiz.

Böyle insanlarla gerçek hayatta da karşılaşmaktayız.

  • Merak: Merakı olmayan bir birey, ne kadar üstün zekalı olursa olsun, bu durumu ortaya çıkaramaz.

Bir de bireyin yaşam koşullarını düşünelim. Varoşlarda, sevgisiz bir ortamda, ailesinden özellikle babasından şiddet görmüş, yetim bir bireyin üstün zekalı olması, bu durumunu ortaya çıkarıp değerlendiremedikten sonra neye yarar ki ?

Herkes, Will gibi şanslı değil maalesef. Çok ünlü bir üniversitede çalışması Onun okumaya olan merakını arttırmıştır. Fotoğrafik hafızası da Ona fayda sağlamıştır. Bir okuduğunu bir daha okumak zorunda kalmamış; okudukları aklında yer etmiştir. Güçlü bir belleğe sahiptir.

Barda tartıştığı başka bir öğrencinin sorduğu soruya arkadaşı Joey cevap veremezken, Will konuşma esnasında araya girmiş ve Amerikan Tarihi ile ilgili bildiklerini aktarmıştır. En yakın arkadaşları dahil, Onu dinleyenler şaşkınlık yaşamışlardır. Will’ in üzerindeki yıpranmış kıyafetlere, aksanına, Onun ve arkadaşlarının yüzlerindeki yara izlerine bakarak, eğitim durumu ve sosyal konumu hakkında tahmin yürütülebilir aslında.

Yüksek öğrenimi olmayan biri nasıl olur da bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olur ?

Buradan da anlıyoruz ki insanların dış görünüşüne aldanmamak, ön yargıyla yaklaşmamak gerekir.

Üstün zekalı insanlar aynı zamanda iyi bir yorum gücüne sahip olabilmektedir. İsabetli veya buna yakın çıkarımlar yapabilmektedirler.

Yine filmden örnek vererek raporuma devam etmek istiyorum. Will’ in bardaki “üniversiteli” çocukla tartışması bittikten sonra Onu analiz etmesi, görüştüğü psikologların bile davranışlarını ve ilerde iyi anlaşacağı Sean’ ın çizdiği resmi yorumlaması (kısmen de olsa yanılmasına rağmen ) ayrıca matematik profesörü Gerald Lambeau’ nun matematik konusundaki hırsını doğru cümleler eleştirmesi buna örnek verilebilir.

Yukardaki paragrafta yazdıklarımdan anlaşılacağı gibi, üstün zekaya sahip insanların dikkat etmeleri, karşısındakileri veya çevrelerinde olup bitenleri yorumlamaları, kelime bilgileri oldukça yüksektir.

Bir başka konu ise bu insanların profesyonel yardım almaları gerektiğidir. Çünkü bu bireylerin de özellikle manevi desteğe ihtiyaçları vardır. Ailelerinin veya kendilerinin maddi durumları belki de ikinci sırada yer almaktadır.

Maddi gücü iyi olan bir çocuğun yeterli ve gerekli psikiyatrik desteği almadığını düşünelim. Bu çocuk belki çok hırçın belki de çok durgun olacaktır. Gündelik yaşamdan kopuk yaşayacaktır. Yeterli para gücüne sahip olmayan insanları düşünemiyorum bile.

Üstün zekaya sahip olduğunu düşünürsek kendi akranları ile de belki anlaşamayacaktır. Filmdeki karakter olan Will Hunter’ ı ve görüşmeye başladığı psikologları örnek verebiliriz.

Bu örneği incelediğimizde şu sonuca varmaktayız. Böyle insanlara yaklaşmayı bilmek ve sabretmek önemlidir. Will görüştüğü ilk iki psikologla anlaşamadığı gibi, ilk seanslarında onların pes etmesini sağlamıştır.

Sean için bu durum geçerli değildir. Çünkü Sean sabırla yaklaşmıştır, Will’ e nasıl yaklaşacağını bilmiş ve Onunla ilk görüşmesindeki olumsuz davranışlarına önce kızmış olsa da sonradan fazla umursamamıştır.

Burada psikoloğun karşısındaki insanla empati kurması da etkili olmuş olabilir. Demek ki iyi bir psikolog üstün zekalı bir bireye nasıl yaklaşacağını bilmelidir. Tabii bu durum sadece üstün zekaya sahip olanlar için geçerli değil, aksi yöndeki bireyler için de geçerli bir tutum olmalıdır.

(Devamını sonraki sayfadan okuyabilirisniz.)

Yanıtla:

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız