Gizlilik Politikası

 

Merhaba. Kişisel Blog sayfama hoş geldiniz. Aşağıdaki konularda size bilgilendirme yapmak istiyorum.

Gizlilik politikası:

Bu gizlilik politikası ile www.serdarkaya.gen.tr (Açıklamanın devamında kısaca “Kişisel Blog” olarak yazılacaktır.) sitesinde yer alan kullanıcılara ait kişisel verilerin nasıl kullanıldığı ve bu bilgilerin nasıl korunduğu açıklanmaktadır.

Genel açıklama:

Bu gizlilik politikası belirlenirken Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu esas alınmıştır. İlgili Kanunda herhangi bir değişiklik yapılırsa şu anda okuduğunuz bu açıklamaları güncelleyeceğim. Ayrıca bildirimi açık olan blog takipçilerine de bilgi vereceğim.

İlgili Kanun’un:  Resmî Gazete Tarihi: 07.04.2016 Sayısı:29677

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Kişisel bilgi nedir?

Kullanıcıların kişisel bilgileri isim-soyisim, doğum tarihi, telefon numarası, e-posta adresi gibi kullanıcıyı doğrudan ya da dolaylı olarak tanımlamaya yönelik bilgilerdir.

Kişisel blog sayfamda ne tür kişisel bilgiler toplanmaktadır?

Bütün internet siteleri gibi kişisel blog sayfam da ziyaretçileri hakkında bilgi edinmek amacıyla kişisel bilgileri çeşitli yöntemler kullanarak toplamaktadır. Kişisel blog sayfamın kullanıcılarından topladığı kişisel veriler şunlar olabilir: kullanıcının ip adresi, kullandığı internet tarayıcısı bilgileri, internet servis sağlayıcısı, sitede bulunma süreleri ve gezinme sayfaları… gibi basit verileri kapsamaktadır. Toplanan bu veriler sitenin bakımı, yönetimi ve sunulan içeriğin geliştirilmesi için kullanılmaktadır. Toplanan bu veriler hiçbir şekilde kişisel tanımlama olarak kullanılmamaktadır. Aşağıdaki yollarla kişisel veriler toplanabilmektedir.

  • Tarayıcı çerezlerini kullanarak.
  • Mobil ve Masaüstü tarayıcı bildirimlerini kullanarak. (Bununla sitedeki güncel paylaşımlar hakkında bilgilendirme alırsınız. Kullanıcılar diledikleri zaman kullandıkları internet tarayıcısının bildirim ayarlarına girerek bu bildirimlerin gelmesini kapatabilirsiniz.)
  • Analytics servisi kullanarak. (Bu tür servisler site sahiplerine, sitesine girenlerle ilgili genel bilgiler verir. Örneğin o an için sitede kaç kişi var, hangi yazıları okuyor veya ziyaretçiler çoğunlukla mobilden mi, tabletten mi yoksa bilgisayardan mı bağlanıyor ?gibi sonuçları verir.)
  • Google Adsense (Reklam Servisi). (İnternette bir ayakkabı ya da çanta aradığınızı düşünün. Daha sonra farklı sitelerde veya sosyal medya kullanımızda benzer reklamları görmenizin sebebi budur. Yani genellikle google adsense bu işe yarar. Benzer amaçla çalışan farklı uygulamalarda olabilir. )

Not: Kullanıcı bilgilerinin toplanması hususunda şüpheleriniz bulunuyorsa, tarayıcı ayarlarınızdan çerezleri devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman daha önce ziyaret ettiğiniz bütün sitelere ait veriler tarayıcınız tarafından silinecektir. Aynı siteyi/siteleri tekrar ziyaret ettiğiniz de eğer gerekiyorsa bilgilerinizi tekrar girmek zorunda kalacaksınız. Tercih siz internet kullanıcısına aittir.

Kişisel bilgilerin korunması:

Kişisel Blog sayfası kullanıcılarından topladığı kişisel bilgileri korumak için uygulanabilecek tüm tedbirleri uygulamaktadır. Bu amaç ile Kişisel Blog sayfası kullanıcıların kişisel verilerin korumak adına bir takım güvenlik tedbirleri almaktadır. Bu tedbirler;

  • Kişisel bilgiler güçlü bir şifreleme algoritması olan Secure Socket Layer (SSL) teknolojisini kullanmaktadır.  (Kişisel blog sayfasına giriş yaptığınızda adres satırında gördüğünüz https:// teknolojisidir.)
  • HTTP Strict Transport Security (HSTS) teknojisi kullanarak kullanıcı ile Kişisel Blog sayfasının yayın yaptığı sunucu arasında güvenli bir iletişim katmanı oluşturarak verilerin aktarılması, işlenmesi ve okunması sağlanmaktadır.

  • TLS 1.3 (Transport Layer Security) teknolojisi kullanarak aynı SSL teknolojisi gibi bir güçlü şifreleme algoritması ile kullanıcıların kişisel verileri korunmaktadır. Bu teknoloji sunucu taraflı, verilerin asıl tutulduğu, saklandığı yerde kullanılmaktadır.

Alınan tüm bu güvenlik tedbirlerine rağmen Kişisel Blog sayfasının barındığı web sunucusuna ve/veya sisteme yapılan bir siber saldırı sonucunda toplanan kişisel verilerin zarar görmesi veya üçüncü kişilerin eline geçmesi durumunda Kişisel Blog sayfası herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır.

Toplanan kişisel bilgiler başkalarıyla (üçüncü taraflar) ile paylaşılıyor mu?

Kişisel Blog sayfamda toplana tüm kişisel bilgiler, gizlilik politikasında belirtilen esaslar ve kullanım amaçları dışında hiçbir şekilde kullanılmayacaktır. Kullanıcının açık bir şekilde izni olmadıkça toplanan kişisel bilgiler üçüncü taraflar ile paylaşılmayacaktır. 

Kişisel blog sitemi gezdiğinizde fark edeceksiniz ki zaten bu amaçlara sahip bir site değil. Ben de web sitemi bir sunucuda barındırmaktayım. Eğer sunucu bir zarar görürse bunun sorumluluğu da kendilerindedir.

Ancak, Türkiye Cumhuriyetinin çeşitli adli ve idari kurumlarından gelen resmi bir talep, bildirim doğrultusunda toplanan bu kişisel bilgiler, gizlilik politikasına uygun olarak talep,bildirim yapan adli ve idari kurum/kurumlar ile paylaşılabilir.

Kişisel bloğumdaki dış bağlantılar:

Kişisel bloğuma reklam amaçlı dış bağlantı almamaktayım. Ancak şu bilgilendirmeyi yapmak isterim.Bana ait olan plak videolarımı youtube üzerinden link vererek paylaşmak durumundayım. 

Gizlilik politikasının kabul edilmesi:

Kişisel bloğumu kullanarak/kullanmaya devam ederek veya çıkan uyarıya “tamam” diyerek gizlilik politikamı kabul etmiş sayılırsınız. Eğer gizlilik politikasını kabul etmiyorsanız, saygılarımla, siteden ayrılmanızı tavsiye etmek durumundayım.

Site içeriği hakkında bilgilendirme:

Kişisel bloğumda yer alan paylaşımlar herhangi bir başka siteden alıntı değildir. Kendi okuduğum kitaplardan, yazılardan kısa paylaşımlar yapıyorum. Kendi plak videolarımı çekip paylaşıyorum ve kendi çektiğim fotoğrafları ekliyorum. 

İletişim:

Eğer herhangi bir sorunuz veya öneriniz olursa iletişim formunu kullanmaktan çekinmeyin.

Teşekkür ederim.

İletişim Formunu Göster