J.Von Hammer | Belgrad’ın Kuşatılması

 

13 Haziran 1456’da Osmanlı ordusu, yüzellibin kişilik bin kuvvet halinde Belgrad önünde görünüverdi.Ordunun arkasında üç yüzden fazla ateşli ağızlar ile yürüyen bir toğçu grubu vardı.Topların yedisi taştan gülleler atan havan topları idi.Yirmi ikisi de yirmi yedi ayak uzunluğunda pek büyük toplardı.Top sesleri yirmi dört Macar mili uzaklığa kadar işitiliyordu. Fatih, Belgrad kalesini zaptetmeyi İstanbul fethinden kolay sanmıştı. Bazı tarihçilere inanmak gerekirse Padişah, babasının altı ay kuşatarak alamadğı Belgra’ı, on beş gün içinde ele geçireceğini, iki ay içinde de Budin’e girebileceğini planlamıştır.

Osmanlı ordugahı, 21 Temmuz 1456 sabahı davul ve trampet sesleriyle çınlıyordu.Yeniçeriler şiddetli bir hücumla gediklerden varoşa girerek  orayı ele geçirdiler…Hücuma çıkan Türklerin üzerine tutuştutulmuş ve üzerlerine kükürt dökülmüş çalı demetleri atıldı.Böylece Türkaskerlei tekrar hendeğe çekildiler.

Ertesi gün savaş yeniden başladı.Türkler “Allah Allah” diye bağırıyor, Hristiyanlar Hz.İsa’nın adını tekrarlıyordu.Bir Ara Türk ordugahına kadar sokulan düşmanı gören Fatih Sultan Mehmed, kılıcını çekerek, aslanlar gibi bizzat dövüştü. Bir kılıç vuruşu ile bir Hıristiyanın başını uçurdu.Fakat kendisi de kalçasından yaralandı.Padişahın öfkesi alev alev olmuştu.Yeniçeri ağası Hasan’a tehditlerde bulunarak, onu da adam akıllı cesaretlendirdi. Hasan ağa, askerin büyük bir kısımının yaralanmış olduğunu, diğer bir kısmının da kendisini dinlememekte bulunduğunu söyledi.Sonra Sultan’ın gözü önünde Macar safları içine daldı ve oraa şehit düştü. İşte tam bu sırada, altı bin Türk süvarisi yardıma yetişti. Haçlılar çekildiler. Sultan Mehmed kuşatmayı kaldırdı. Belgrad önlerinden Sofya’ya döndü.Bu savaşta üç yüz top elden çıkmış ve kale duvarları altında da yirmi dört bin Türk şehid olmuştu.

Hunyad, bu savaştan sonra çok yaşamadı.Şiddetli bir sıtmya tutuldu..Ve savaş esnasında aldığı yara ve tutulmuş bulunduğu sıtma yüzünden 11 Ağustos 1456 tarihinde öldü.Kapistrano (vaiz Joannes Kapistrano sy.278)’ da onu izlemekte geçikmedi.O da 23 Ekim tarihinde Belgrad’da yatağında can verdi.”

 

J.Von Hammer-Osmanlı İmparatorluğu Tarihi

(İlgi Kültür Sanat Yayınları-Cilt 1-Sy.277/279 arası )

 

Önceki İçerikJ.Von Hammer | Vezir-i Azamlara Ait On İmtiyaz
Sonraki İçerikYaşar Nabi Nayır | Bekliyorum (Şiir)

Yanıtla:

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız