Persian (İran- Fars) Kedi Irkının Özellikleri, Bakımları ve Sağlık Durumları

0
32

 

5 Haziran 2020 tarihinde sahiplendiğim (adı Dodi) bakımı zor, zaman ve özveri isteyen bir kedi türü. Dodi, 2014 doğumlu, erkekPersian Kedisi”. 1 yaşına girdikten sonra kısırlaştırılmış. Sağlığı ve keyfi yerinde. 🙂 Yediği önünde, yemediği arkasında şanslı bir kedi. Sakin yapıda, gözlemlemeyi sever. Bir de gardıroba saklanmaktan keyif alır. Boş karton kutuların içine oturmak kedilerin ortak özelliği sanırım. Dodi’nin fotoğraflarını da sitemde paylaşacağım. Öncesinde ise bu yazının sonuna ekleyeceğim fotoğraflar ilk defa sahneye çıkmış olacak. 🙂
Bu yazının başlığından anlaşıldığı üzere konumuz Persian kedileri. Persian kedilerinin göze çarpan özellikleri, vücut yapıları, bakımları ve bu kedi ırkında görülebilecek hastalıklar üzerine olacak. “Persian Kedisi” çoğu makalede “İran Kedisi” olarak yer alsa da “Fars Kedisi” olarak da yazılarda karşımıza çıkmaktadır.
Asık surat yapılarıyla, minik burunları, basık yüzü, kısa bacakları, küçük kulakları ve kabarık ince tüyleri ile dikkat çekmektedirler. Patilerinin altında ve kulak içlerinde tüyler vardır ve uzundur. Sahiplenmek istenen kediler arasında ön sıralarda yer alırlar. Kediler arasında yapılan yarışmalara da katılımları yüksektir.
Uzun ve kabarık tüyleri sayesinde , aslında öyle olmasa da, iri görünürler. Aslında orta büyüklükte sayılırlar. Erkek Persian (İran/Fars) kedilerinin ağrılıkları dişiler ve erkekler arasında farklılık göstermektedir. Dişiler daha hafiftir. Boylarının uzunlukları da cinsiyetlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Gözleri iri yapıdadır.
İsveç Hayvan Sağlığı kuruluşundan alınan bilgiye göre; “İran Kedisi” grubuna dahil türlerin ortalama yaşam süresi 12.5 yıldır. Bu gruba dahil kedilerin %76’sı 10 yıl ve daha fazla, %52’lik kesim ise 12.5 yıl ve daha fazla yaşam süresine sahiptirler. İngiltere’deki veteriner klinik verilerine göre ise ortalama yaşam süreleri 12 ila 17 arası ortalama 14.1 yıldır. *
Tembel, sakin bir yapıdadırlar. Hareketli değillerdir. Diğer kediler gibi sahiplerine düşkündürler. Zeki olmalarına rağmen sakin yapıları bu düşüncenin oluşmasına izin vermez. Çevresinde olup bitenleri dikkatli şekilde izler. Acıktığında, kapıları kapalı bir odaya girmek istediğinde miyavlasa da benzer durumlar dışında sık sık miyavlamaz.
Tüylerinin bakımı önemlidir. Titiz olmak ve özen göstermek gerekir. Uzun ve ince yapıda olmaları sebebiyle topaklanabilmektedirler. Bu topaklanmayı ise sonradan çözmek neredeyse mümkün değildir. Bu sebeple tüy bakıma özen gösterilmelidir. Bunun için kedi tarakları alınmalı ve her gün düzenli olarak taranmalıdır. Topaklanan tüylerin olduğu bölgede deri sorunları görülme ihtimali bulunmaktadır. Tüy dökme dönemlerinde tıraş ettirilebilirler. Ancak Persian (İran/Fars) kedilerinin tüylerinin tıraş ettirilip, tüysüz bırakılmasının da yan etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu durumun kedinin doğasında aykırı olduğundan depresyona girme olasılığını düşündürmektedir.
Bakımları konusunda bilmesi gereken bir diğer konuda göz akıntılarının, göz altlarında, burunlarının kenarlarında çapaklar oluşturmasıdır. Buna sebep ise basık yüz ve burun yapısıdır. Düzenli olarak temizlenmesi gereklidir.
Persian (İran/Fars) kedilerinin kendilerini yalarken yuttukları tüyler, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Böbrek hastalıklarına yatkınlıkları da vardır. Küçük ve basık burunları nefes almalarını zorlaştırmaktadır. Miskinliklerine sebep olarak bu durum gösterilmektedir. Soluk alış verişlerinin yani nefes almalarının getirdiği zorluklar sonucunda kalp hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Göz akıntıları da enfeksiyonlar konusunda, göz hastalıklarına daveti çıkartabilmektedir. Son olarak aşırı kilo almasına izin verilmemelidir.

 

Dodi Bey Sahnede 🙂

 

Dodi Bey çok istedi, özçekim yaptık 🙂
Dodi Bey ne işiniz var orada 🙂
Miskin Dodi 🙂

 

 

 

* işareti ile belirtilen cümle: Wikipedia ‘dan alıntıdır.

Yorum Bırak (Leave a reply)

Lütfen yorumunuzu bırakın! (Please enter your comment! )
Lütfen adınızı buraya girin (Please enter your name here)