Pikap (Plakçalar) Satın Aldım ve Analog Müzik Serüvenim Başladı

2
1754
Yıllardır antikalara, eski objelere merakım vardır .Antikaları çok severim. Hepsi bir şekilde yaşanmışlıklara şahitlik etmiştir.
Gramafonlar ve plaklar da her zaman ilgimi çekmiştir. Çalışan bir gramafona sahip olmak istemişimdir. Bir kaç hafta önce internette yine bu cihazlara bakıyordum. Bir forum sitesinde gramafonla ilgili yazıyı okurken, pikaplara (plak çalar) değinmişlerdi.
Sonraki günlerde D&R mağazalarında kitap bakarken, pikap satışı yaptığını gördüm. Araştırmaya ve almaya karar verdim. Yaklaşık 10 gün boyunca araştırdım. Forumlardaki ilgili yazıları okudum, sorular sordum ve cevaplar aldım, youtube videolarını izledim. Pikapla ilgili kavramları ve nelere dikkat etmem gerektiğini öğrendim.
Sonrasında istediğim marka ve modele karar verdim.13.12.2017 tarihinde Audio Technica AT LP-120 USB model siyah renk pikap’ı sipariş verdim. Ürün gelince baya heyecan ve mutluluk duydum. İlk plağım ise hayranı olduğum Zeki Müren’e aitti. Dinlemeye başladım. Dinlerken mutlu hissettim.
Pikap ve plak ile analog müzik serüvenim başladı. Plaklar biraz pahalı. Eski basım plaklar ise kondisyon düzeyi, piyasada bulunabilirliği gibi durumlara göre daha pahalı olabiliyor.
Örneğin; Sezen Aksu’nun “Serçe” isimli 33’lük plağının yeni basımı yok. Eski kayıtlar ise 350-600 TL arasında değişiyor. Ayrıca taş plaklar ise daha pahalı olabiliyor.
Bu arada 33’lük dedim. Plaklar 33- 45 ve 78’lik olarak değişebiliyor. Bu çeşitlerin kendilerine göre özellikleri var. Bu sayılar pikap’ın dönüş/devir hızını ifade ediyor. Taş plaklar ise 78 devirlik plaklar. Ve bu plakları okuyan iğneler farklı.
Dediğim gibi ayrıntılı bir konu. Ben de yolun başındayım. Fırsat ve imkan oldukça plak almaya devam edeceğim.
İyi günler dilerim.

 

Audio Technica | AT LP 120
Audio Technica | AT LP 120
Audio Technica | AT LP 120
Audio Technica | AT LP 120

 

2 Yorum (Comments)

    • Rega 1973 yılında İngiltere’de kurulmuş bir firma.Ürünleri kaliteli ve çeşitli modelleri var.Ben bu markayı kullanmadım.Audio Technica marka At-LP 120 usb model ürün benim ilk pikabım.
      Ama pikapları araştırırken Rega markası ile çok karşılaştım. Aslın adını duymadığım(ız) onlarca marka var. Rega marka ürünleri ise tavsiye edenlerin sayısı fazla.Pikaplarla ilgili forumlardan net cevaplar alabilirsiniz.

Yorum Bırak (Leave a reply)

Lütfen yorumunuzu bırakın! (Please enter your comment! )
Lütfen adınızı buraya girin (Please enter your name here)