Twitter’da gönderiyi öne çıkan görsel ile paylaşmak

0
45

 

Merhaba.

Twitter‘da gezinirken birçok gönderinin ön izleme ile paylaşıldığını farkettim. Aynısını kendi sitemede uygulamak istedim.Birkaç gün boyunca araştırdım; ancak güç de olsa çözüme ulaştım.

Öncelikle hemen belirtmeliyim.Wordpress konusunda uzman değilim.Araştırarak,kendi çabamla çözüme ulaştım.Bunu da paylaşmak istedim.

Bunun için Twitter Cards kodlarının siteye entegre edilmesi gerekiyor.Ben All in One Seo kullandığım için bu kodlar kendiliğinden eklemiş.Eklenmiş diyorum.Aslında bunun bilgisini veren ise yine Twitter.

Yukarıdaki adrese girip,internet sitemde bulan herhangi bir gönderi linkini ekledim.Kısa süre sonra kodlarla ilgili eksiklikler ve tamlıkları bildirdi.

Şöyle bir uyarı aldım.

INFO: Page fetched successfully
INFO: 20 metatags were found
INFO: twitter:card = summary tag found
INFO: Card loaded successfully
WARN: The image URL https://www.siteadım.com/wp-content/uploads/2016/07/siteadım.com_.tr_.logo_.png specified by the 'twitter:image' metatag may be restricted by the site's robots.txt file, which will prevent Twitter from fetching it.

İngilizcem zayıf olsa da robot.txt ile ilgili sorun olduğunu,ilgili yere kod eklemem gerektiğini tahmin ettim.Bunun nasıl yapılacağı konusunda ise şu adrese yöneldim:

Robot.txt ile ilgili yönergeleri takip ettim.Twitter’ın verdiği aşağıdaki kodları robot.txt’ e ekleyip kaydedince sorun çözüldü.

 

User-agent: Twitterbot
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /

 

Unutmadan,gönderi paylaşacağım zaman,aynı sayfada bulunan sosyal ağlar menüsünden ön izleme resmini de seçip,gönderiyi yayınlıyorum.

Sitemde çok fazla içerik olmadığı için,önceki yazılarımda da sadece eklentinin sosyal ağ ile ilgili kısmından görsel seçip,gönderiyi güncelleyince eski yazılar içinde sorun kalmamış oldu.

(Forumlarda bazı kullanıcılarn Yoast Seo eklentisi ile twitter’ın bu özelliğini kullandıklarını yazmışlar.Denemedim hiç.Yoast bana karışık geldiği için,All in One Seo kullanıyorum.)

 

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

 

 

Yorum Bırak (Leave a reply)

Lütfen yorumunuzu bırakın! (Please enter your comment! )
Lütfen adınızı buraya girin (Please enter your name here)