“Altın Gün” Müzik Grubu

 

Altın Gün müzik grubu.7-8 ay önce tavsiye üzerine dinlediğim ve beğendiğim 70’li yılların Türk  müziklerini  günümüz yaklaşımıyla başarılı yorumladığını düşündüğüm grup.

Avrupa’da müzik yaşamlarını sürdürmekteler.Grup tamamen Türkler’den oluşmuyor.Türkiye’ye konser için gelmiş olan Hollandalı  rock müzisyenleri (birçok sitede bu grubun yaptıkları müzik için  psychedelic -saykedelik- rock   tabiri kullanılmış.Araştırdım; ama tam karşılığını bulamadım.) Jasper Verhulst ve Jacco Gardber bu ekibin bir araya gelmesine öncülük ederler. Vokalde Merve Taşdemir yine vokal, saz ve tuşlu çalgılarda Erdinç Ecevit Yıldız (fotoğrafta en arkada) bulunmakta.

Avrupa’da festivalden festivale koşuyorlar.Özel sahnelerde müziklerini icra ediyorlar.Özellikle KEXPde yayınlanan canlı performanslarını çok beğenirim.Kendilerinin albümleri Türkiye piyasasında satışta yoktu.Plak satışı yapan bir kaç firmaya sorduğumda,albümlerinin bir süre sonra Türkiye piyasasında yer alacaklarını söylemişlerdi. Gerçekten de dedikleri gibi kasım ayının ortasında CD ve Plak formatlarında dinleyicilere sunuldu.

Ben de plağını aldım ve dinledim.CD kayıtlarını bilmiyorum; ama plak kayıtları bana vasat geldi. -A- yüzünde bulunan şarkılarda bir seste derinlik var. -B- yüzündeki kayıtlar daha iyi gibi.Ancak -B- yüzünde bulunan “Cemalım” isimli şarkıda iki defa atlama yaptı.Üst üste iki defa dinledim.Aynı durum tekrar etti.Almak isteyenler için plakla ilgili yorumlarım böyle.Belki bendeki plak sorunlu çıkmıştır.Bilemiyorum. Keşke KEXP performanslarını analog ortama aktarsalardı.Harika olurdu.Bu olumsuz eleştirim albüm kayıtları içindi.Grubu zevkle dinlemeye devam edeceğim.Gayet başarılılar ve müzikleri çok tatlı yorumluyorlar.Umarım bir gün konser için İzmir’e gelirler ve haberimiz olur.Canlı performans dinlemek de keyifli olacaktır.

İyi günler.

Yanıtla:

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız