Pikap Satın Aldım ve Analog Müzik Serüvenim Başladı.

Yıllardır antikalara,eski objelere merakım vardır.Antikaları çok severim.Çünkü hepsi bir şekilde yaşanmışlıklara şahitlik etmiştir.

Gramafonlar ve plaklar da her zaman ilgimi çekmiştir.Çalışan bir gramafona sahip olmak istemişimdir.Bir kaç hafta önce internette yine bu cihazlara bakıyordum.Bir forum sitesinde gramafonla ilgili yazıyı okurken,pikaplara (plak çalar) değinmişlerdi.İlgimi çeken yazıyı okudum.

Sonraki günlerde D&R mağazalarında kitap bakarken,pikap satışı yaptığını gördüm.Araştırmaya ve almaya karar verdim.Yaklaşık 10 gün boyunca araştırdım.Forumlardaki ilgili yazıları okudum,sorular sordum ve cevaplar aldım,you tube videolarını izledim.Pikapla ilgili kavramları ve nelere dikkat etmem gerektiğini öğrendim.

Sonrasında istediğim marka ve modele karar verdim.13.12.2017 tarihinde Audio Technica AT LP-120 USB model pikap’ı sipariş verdim.Ürün gelince baya heyecan ve mutluluk duydum.İlk plağım olan Zeki Müren’in bir albümünü aldım.Dinlemeye başladım.

Dinlerken çok mutlu oldum. 🙂

Pikap ve plak ile analog müzik serüvenim başladı.Plaklar biraz pahalı.Eski basım plaklar ise kondüsyon(temizlik,dinlenebilirlik seviyesi) derecesi,piyasada bulunabilirliği gibi durumlara göre daha pahalı olabiliyor.

Örneğin;Sezen Aksu’nun “Serçe”isimli 33’lük plağının yeni basımı yok.Eski kayıtlar ise 350-450 TL arasında değişiyor.Ayrıca taş plaklar ise daha pahalı olabiliyor.

Bu arada 33’lük dedim.Plaklar 33-45 ve 78’lik olarak değişebiliyor.Bu çeşitlerin kendilerine göre özellikleri var.Ancak bu sayılar pikap’ın dönüş/devir hızını ifade ediyor.Taş plak olaraka adlandırılan plak ise 78 devirlik plaklar.Ve bu plakları okuyan iğneler farklı.

Dediğim gibi ayrıntılı bir konu.Ben de yolun başındayım.Fırsat ve imkan oldukça plak almaya devam edeceğim…

Aşağıya kendi pikapımdan bazı görseller ekliyorum.Ayrıca örnek ses kaydı için bir video çekip youtube’a ekledim.Bu linkten ulaşabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Sorularınız varsa yazının altındaki yorum bölümü kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

         

2 YORUMLAR

    • Rega 1973 yılında İngiltere’de kurulmuş bir firma.Ürünleri kaliteli ve çeşitli modelleri var.Ben bu markayı kullanmadım.Audio Technica marka At-LP 120 usb model ürün benim ilk pikabım.
      Ama pikapları araştırırken Rega markası ile çok karşılaştım. Aslın adını duymadığım(ız) onlarca marka var. Rega marka ürünleri ise tavsiye edenlerin sayısı fazla.Pikaplarla ilgili forumlardan net cevaplar alabilirsiniz.

Yanıtla:

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazınız