J.Von Hammer | Piri Reis’in İdamı

 

Piri Reis burada iken* bir Portekiz donanmasının, Acem körfezini kapatmak üzere kendisine doğru ilerlemekte olduğu haberini aldı. Bunun üzerine sadece hazinelerini yüklemiş bulunduğu üç kadırgayı beraberine alarak buradan ayrıldı. Yolda gemilerden biri Bahreyn yakınlarında kazaya uğradı. Kendisi diğer ikisiyle Süveyş limanına ulaştı. Buradan da Kahire’ye gitti. Mısır valisi, yan sonucu konusunda Bab-ı Devlet’e bir arıza yolladı.

Padişah’ın cevabı, zavallı Amiral Piri Reis’in idam hükmünden ibaret olmuştur. Bunun üzerine Mısır’da boynu vurulmuş, arasında altın dolu büyük porselen küpler dikakti çeken hazineleri İstanbul’a gönderilmiştir. Piri Reis’in bıraktıkları arasında “Bahriyye” ünvanlı iki deniz atlası çok değer taşımaktadır. Bu zat bu atlaslardan birini Adalar Denizi, ötekini Akdeniz için hazırlamıştır. Bu eserler yüzeyde ve deniz altındaki akıntıların durumunu belirttiği gibi, demir atılacak yerlerin koy ve körfezlerin, boğazların, limanların hepsini içine almaktadır.

Piri Reis’in idamı üzerine boş kalan Mısır kaptanlığı şöhretli bir korsan ve eski sancak beyi olan Murad Resi’e verildi. ”

 

J.Von Hammer-Osmanlı İmparatorluğu Tarihi

(İlgi Kültür Sanat Yayınları-Cilt 2-Sy.94)

 

*Piri Reis Basra’dadır.

 

Önceki İçerikJ.Von Hammer | Şehzade Bayezid’in Ölümü
Sonraki İçerikÜmit Yaşar Oğuzcan | Sahibini Arayan Mektuplar (9.Mektup)

Yanıtla:

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız