J.Von Hammer | Urban’ın İmal Ettiği Toplar

 

” İyi bir tesadüfle Urban adında bir Macar ustası,İstanbul’dan kaçarak Türklere hizmete geldi.Padişah,kendisinden Konstantiniyye surlarını sarsacak kadar kuvvetli toplar yapı yapamayacağını sorunca Urban şu karşılığı verdi:

“Konstantiniyye ve hatta Babil surlarını yerle bir edecek top yapabilirim. Ben sanatıma güveniyorum.”

….

Bu top,topçuluk ve kuşatma tarihlerinde adı geçen topların,şüphesiz en büyüğüdür. Urban’ın imal ettiği bu ikinci top,on iki el ayası çevresinde idi ve on iki kantar ağırlığında gülle atıyordu.Topu harekete getirmek için elli çift öküz kullanmak gerekiyordu.Yedi yüz nefer topun harekete geçirilişi ve hizmetiyle ödevli idiler.

Yapım işi tamamlanınca top,Edirne’de yeni yapılan ve yüksekliğinden dolayı “Cihannüma” adı verilen sarayın önüne götürüldü.Büyük güçlüklerle dolduruldu.Top ateşlendiği zaman, barut dumanı bütün şehri kapladı.Sesi birkaç fersah mesafeden işitildi. Güllesi bir mil mesafeyi aştıktan sonra iki kulaç derinliğinde toprağa saplandı.Bu yeni deneme Türklerin gayretlerini Rumların da korkularını artırdı. ”

 

J.Von Hammer-Osmanlı İmparatorluğu Tarihi
(İlgi Kültür Sanat Yayınları-Cilt 1-Sy.240 )

 


1 kantar = 56,449 Bir Arap fersahı ~5.76 km‘dir ve bir Fars fersahı ise ~6.23 km‘dir. (Wikipedia)
1 fersah= 12.000 adıma veya 1 Bir Arap fersahı ~5.76 km‘dir ve bir Fars fersahı ise ~6.23 km‘dir yola,yaklaşık olarak 5685 metreye eşittir.Bir Arap fersahı ~5.76 km‘dir ve bir Fars fersahı ise ~6.23 km‘dir. (Wikipedia)
1 kulaç= 1.83 metre (sureyelken)

 

 

Önceki İçerikJ.Von Hammer | Timur’un Kişiliği
Sonraki İçerikYücel Özkaya | 1740’ta Osmanlı İmparatorluğu’nun Tanıtımı

Yanıtla:

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız