Ziya Osman Saba | Mes’ut İnsanlar Fotoğrafhanesi

 

” Yaşadığımı, ben de saadetimi düşünmeliyim. Şu kadar dükkânın içinde elbette beni de mesut, hiç olmazsa memnun edebilecek şeyler satanlar da yok değil ya! Şuracıkta kunduralarımı boyatabilirim. Şu kravatı pekâlâ satın alabilirim. Yeni gelmiş şu şiir kitabı bana pekâlâ zevkli saatler geçirebilir. Ben de pekâlâ şu mes’ut insanların fotoğraflarını çıkarttıkları fotoğrafhanelerden birine girebilir, ben de mesudum, benim de resmimi çekebilirsiniz, diyebilirim. Fotoğrafçı da itiraz edemez, sizin kimseniz yok, fotoğrafı ne yapacaksınız, diyemez. Sorarsa, elbette günün birinde benim de bir sevgilim olabilir. Sizin çekeceğiniz bu en güzel fotoğraf onun çantasının gizli bir köşesinde, güzel kokular içinde yatabilir, derim.

Sonra, beni sevecek kimse çıkmasa bile, haberiniz yok mu, yeni bir şiir kitabım intişar etti, bu kitap bana pekâlâ bana şair dedirtebilir ve kim bilir, zaman gelir, edebiyat tarihçisi bu kitap intişar ettiği zamanki fotoğrafımı arayabilir. İstikbalin nefis kâğıtlı bir edebiyat tarihinin sayfaları arasından bütün gençliğimle tebessüm edebilirim.

Evet,evet hiç olmazsa genç değil miyim, ağarmış saçlarımla, biraz bezgin duruşuma bakmayın, nüfus tezkerem yanımda, buyurun, ben daha genç sayılırım. Ve sırf genç olmam, benden istediğiniz tebessümü dudaklarımda yaratabilir. ”

 

Ziya Osman Saba-Mes’ut İnsanlar Fotoğrafhanesi

(Türk Dil Kurumu Yayınları)

Not:Yukarıda okuduklarınız hikâyenin tamamı değildir.

Önceki İçerikSabahattin Ali | Hasan Boğuldu
Sonraki İçerikSait Faik Abasıyanık | Dülger Balığının Ölümü

Yanıtla:

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız